Máte v ruce svůj první polarizační filtr. Dočetli jste se, že tohle sklíčko je nenahraditelné (což je pravda) a přemýšlíte co s ním?
Tady je pár rad, které vám pomohou jej využít profesionálně a naplno:
1) Dávat polarizační filtr přes UV filtr nebo filtry zaměnit?(mimochodem, UV filtr opravdu doporučuji pro ochranu na objektivu mít)
Jak kdy. Pokud máte kvalitní novější filtry, nic zásadního se nestane když polarizační filtr přidáte na UV filtr. U magnetických filtrů, kde UV filtr chrání přední čočku a zároveň slouží jako adaptér pro magnetický polarizační filtr vám to vřele doporučuji.
Vývoj fotografických filtrů během posledních několika let zásadně pokročil a zhoršení, dané přidáním sklíčka dalšího filtru před objektiv, je v praxi zanedbatelné.
Jiné je to u starších filtrů, které nemívají moderní optické sklo ani nejnovější antireflexy. Tam CPL raději s UV filtrem prohoďte. Důvod? Dvě skla u dvou starších filtrů, našroubovaných na sobě, už mohou citelněji zhoršit kresbu a přidat odlesky.
2) Otáčejte přední částí polarizačního filtru - na displeji či v hledáčku uvidíte účinek.
Voda se stává průhlednou až na dno, bílé mraky vystupují na obloze, barvy se stávají výraznější, odlesky mizí.
Najděte si nejlepší míru působení...nemusí to být nejméně ani nejvíc, záleží co chcete vy.
3) Zdá se vám, že polarizační filtr nefunguje i když obroučkou otáčíte?
Zkuste se podívat, kde je slunce. Polarizační filtr je skoro neúčinný když máte slunce v zádech nebo proti sobě. Ideálně funguje, když fotíte v pravém úhlu ke směru slunečních paprsků. Podrobněji se o tomto dočtete v článku Polarizační filtr, slunce a vy. Jednoduše, srozumitelně.
4) Máte velmi širokoúhlý objektiv?
Pozor na běsa vinětace a strigu jménem „nestejnoměrná polarizace“!
Objektiv krátkého ohniska (zhruba pod 18–20 mm ohniska na fullframe, ještě kratší, dle crop faktoru, na aps-c) má tak široký záběr, že už může vykreslit i obrubu filtru jako tmavé rohy. Proto je lepší používat pro tyto objektivy polarizační filtr s tenkým („slim“, „ultra-slim“) rámečkem.
Když fotíte širokoúhlým objektivem záběr s oblohou, zabere vám širokou výseč a různé úhly vůči slunci. Tím pádem bude v některém směru účinkovat víc, v jiném méně. Na fotce pak vidíte jednu nebo druhou stranu snímku výrazně tmavší.
Co dělat? Sundat polarizační filtr.
5) Kočka a polarizační filtr vodu nemilují!
Polarizační filtr jsou dvě kolečka optického skla ala linecké cukroví a namísto marmelády je uprostřed polarizační fólie. Z celulózy, která se navlhnutím zkrabatí a zničí. Nemusíte filtr koupat, stačí vlhký vzduch. Třeba ve skleníku Fata Morgana při fotografování motýlů a orchidejí.
Pomoc? Kupovat si takový polarizační filtr, který má fólii mezi skly vzduchotěsně uzavřenou (například úplně všechny CPL od VFFOTO).
+ 1 rada navíc) Nenechávejte polarizační filtr na objektivu pořád.
Ubírá asi jedno clonové číslo, čili si (ne)dobrovolně zhoršujete světelnost objektivu. A jsou situace, kdy je světla pomálu, čas na hraně a vy jste vděčni za každý foton navíc.
Vraťte polarizační filtr do pouzdra a ponechte jen samotný UV filtr. Kvalitní UV filtr má ztráty světla nula nula nic a dostanete těch fotonů navíc nůši.
Shrnutí?
- Polarizační filtr na objektiv a otáčením nastavte míru účinku.
- Podívejte se, kde máte slunce.
- Se širokým objektivem pozor na rohy a oblohu.
- Střezte se vody - nebo mějte utěsněný polarizační filtr.
- A když je málo světla, polarizační filtr sundejte.
Přeji dobré (polarizované) světlo a snímky bez tmavých rohů!
Jiří Skořepa